Церква Різдва Пресвятої Богородиці (с. Нижній Вербіж)

 Церква Різдва Пресвятої Богородиці — дерев’яна церква в селі Нижній Вербіж Коломийського району Івано-Франківської області, споруджена в 1756–1808 роках. Видатна пам’ятка архітектури та монументального мистецтва. 21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО, що проходила у Камбоджі, Церква Різдва Пресвятої Богородиці, разом з іншими дерев’яними церквами карпатського регіону, була включена у список світової спадщини ЮНЕСКО.

Цікава історія створення церкви: «Один із опришків Олекси Довбуша, Григорій Семенюк-Мельник безслідно зник з часткою скарбів. За якийсь час його зустріли під час храмового свята у Вербіжі. І той пояснив ватажкові, що припекли йому гріхи, аби їх спокутувати, за опришківські скарби поставив він у селі церкву».

Над входом до дзвіниці, збудованої у вигляді чотиригранної вежі, з металевим хрестом нагорі, було вирізано, що «звониця є сооружена року Божого 1743, місяця мая, дня 21». Напис на великому, прикрашеному образками дзвоні свідчив, що офірував його «Божого року 1745 Григорій Мельникъ». За переказами, у сплав для дзвону, що знаходиться у дзвіниці, Григорій Семенюк-Мельник висипав з наплічного мішка  срібні монети.

Що ж до нинішньої церкви, то після спорудження дзвіниці Григорій Семенюк, уже церковний провізор, разом з громадою села 1756 року розпочав спорудження Божого дому. Сам спровадив з гір 24 майстрів, а громада з Княждвора возила ліс. За задумом Семенюка, то мав бути храм на п’ять бань з маковицями, присвяченими Ісусові Христові, і чотирьом євангелістам. Напис над дверима бабинця ще й нині свідчить: «Сія церковь святая Храму Рождества Пресвятої Богородиці. На честь і хвалу Божію: за отпущеніє греховъ  і спасеніє душ молящіхся християн: єсть за старанієм сооружена титора Григорія Семенюка і прочих провізоровь. Року Божого 1788, 1808 месяца мая, дня 3». Останні цифри свідчать про те, що храм будували і добудовували упродовж зазначених років.

На сільському цвинтарі є старий камінний хрест з написом: «Тутъ спочиває Р.Б. Григорій Семенюкъ Мельникъ добродітель і провізорь сія церкви. Прожив літа 114, а преставився року 1822». 1970 року Семенюкові нащадки спорудили сучасний хрест, де повторили згаданий напис.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *